Dlaczego warto jeść awokado?

Awokado to jeden z nielicznych owoców, w którym dominującym składnikiem nie są cukry proste, lecz tłuszcz o wysokiej zawartości kwasów jednonienasyconych. Tłuszcze te  wpływają korzystnie na gospodarkę cholesterolową i zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zdrowszy zamiennik masła

Awokado (Peresea americana – dosł. gruszka awokado) może służyć jako doskonały, zdrowszy zamiennik masła. Szczególnie polecany jest osobom, które mają podwyższony poziom cholesterolu we krwi oraz osobom, u których zdiagnozowano miażdżycę. Dodatkowo jest to – w przeciwieństwie do masła, czy margaryny – produkt świeży i  w 100% naturalny. W związku z tym należy się również liczyć z krótkim terminem do spożycia domowej pasty z awokado. Osobiście zalecam dodanie do niej soku z cytryny oraz  przechowywanie w miseczce z dodatkiem pestki z owocu . Zabieg ten wpływa na przedłużenie trwałości takiej pasty. 

Awokado w diecie odchudzającej

Inną ciekawa kwestią jest wpływ awokado na masę ciała. Owoc ten charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu, przez co należy do jednych z najbardziej kalorycznych owoców. 1 owoc, bez pestki, ważący 100 g to około 160 kcal! Pomimo to jednak, w wyniku wielu badań dowiedziono, że osoby spożywające awokado, znacznie rzadziej miały nadwagę, jak również dostarczały wraz z dietą większej ilości składników mineralnych i błonnika, niż osoby nie spożywające tego owocu. Co więcej wykazano, że spożywanie tłuszczu o właściwych proporcjach kwasów tłuszczowych (1/3 kwasy tłuszczowe nasycone, 1/3 kwasy tłuszczowe jednonienasycone i 1/3 wielonienasycone), wpływa na hamowanie apetytu. Prowadzi to do spożywania mniejszych ilości jedzenia, w tym produktów węglowodanowych – będących głównym sprawcą otyłości.

Wartość odżywcza w 100 g awokado.

Wartość eneregetycznabiałkowęglowodanytłuszczkwasy jednonienasyconekwasy wielonienasyconekwasy nasyconebłonnik
160 kcal2 g7,4 g15,3 g11,51 g1,331,81,7


Awokado zawiera znaczące ilości witaminy z grupy B – w tym kwas foliowy, witaminy C, E, A, a także: karoteny, białko oraz sporo magnezu, wapnia i fosforu.
Ze względu na dużą zawartość potasu jest polecane osobom wyczerpanym, jak również chorym na nadciśnienie.  Dzięki zawartości witaminy E oraz B, awokado pomaga w łagodzeniu stresu oraz takich problemów, jak niepłodność u kobiet i mężczyzn. Z tego względu owoc ten polecany jest parom starającym się o dziecko.

Osoby, które na co dzień cierpią na bóle i dolegliwości stawów, również powinny wzbogacić swą dietę o ten wartościowy owoc. Wykazano, że ze względu na wysoką zawartość składników przeciw-utleniających, regularne spożywanie tego owocu zmniejsza stan zapalny. Dodatkowo awokado nie tylko wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, ale też dzięki wysokiej zawartości kwasu linolenowego (omega-3) oraz witaminy B6 i kwasu foliowego, pomaga regulować poziom homocysteiny we krwi.

Oprócz tego awokado jest też jednym z nielicznych źródeł luteiny i zeaksntyny, dzięki czemu owoc ten chroni przed chorobami oczu.

Zastosowanie kulinarne

Awokado ma zastosowanie jako pasta do smarowania grzanek, pieczywa (wersja na słono) – zamiast masła. Sprawdzi się również jako dodatek do koktajli owocowych oraz sałatek. Moim ulubionym przysmakiem z awokado jest jest jednak mus czekoladowy z awokado, banana i kakao.

Minusy – kosztowna produkcja, straty środowiskowe

Pomimo swych zalet awokado ma też ciemną stronę. Jego produkcja jest bowiem bardzo kosztowna i wiąże się z wieloma stratami dla środowiska. Po pierwsze w celu maksymalizacji powierzchnię upraw wycinane są lasy. Jest to ogromna strata nie tylko dla flory, ale też fauny zamieszkującej lasy. Produkcja awokado wiąże się też z bardzo obfitym nawodnieniem, co przyczynia się do ogromnych ubytków wody. Wyprodukowanie jednego kilograma owocu wymaga 600 litrów wody. Więcej na temat konsekwencji środowiskowych produkcji awokado dowiecie się np. z tego artykułu.

Podsumowanie

Awokado jest pyszne, zdrowe, jednak uprawa wiąże się z wieloma zagrożeniami dla środowiska naturalnego. Jeżeli chcesz być eko to zastanów się czy jedzenie awokado będzie zgodne z Twoimi wartościami. Ja podchodzę do tego z umiarem,. Czasem zjem awokado, lecz zdecydowanie wolę bazować na lokalnych, sezonowych warzywach i owocach, a awokado kupuję tylko na specjalną okazję.