Dieta

"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem".Hipokrates (V/IV wiek p.n.e) Okazuje się, że to stare powiedzenie niesie za sobą ponadczasową prawdę. Od czasu śmierci autora tej tezy - którego do tej pory nazywa się "praojcem medycyny", przeprowadzono wiele analiz i badań naukowych w wyniku, których udowodniono, że odpowiednie odżywianie się ma fundamentalny wpływ na szereg funkcji zdrowotnych człowieka.

Wielu chorobom można zapobiegać, jak również usprawniać przebieg ich leczenia właśnie poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Z drugiej strony współczesny trend dotyczący spożywania coraz większej ilości żywności przetworzonej, "nafaszerowanej" solą, sztucznymi chemicznymi dodatkami oraz wybitnie miażdżycogennymi tłuszczami trans, w znaczący sposób przyczynia się do rozpowszechniania większości tzw. "chorób cywilizacyjnych".

W poniższym dziale znajdziesz informacje na temat różnych diet, zalecanych ze względu na stan zdrowotny, fizjologiczny oraz wiek. Jeżeli cierpisz na dolegliwości zdrowotne, takie jak:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Nadciśnienie
  • Osteoporoza
  • Cukrzyca typu 2
  • Miażdżyca
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • Kamica nerkowa
  • Cukrzyca typu 1
  • Nadwaga i otyłość

warto byś zapoznał się z treścią naszych artykułów. W dziale Dieta w poszczególnych jednostkach chorobowych znajdziesz przydane wskazówki na temat zasad właściwego odżywiania się w tych chorobach i wiele innych informacji związanych z ich leczeniem oraz profilaktyką. Treść artykułów w tym dziale, oparta została na literaturze naukowej oraz wieloletnim doświadczeniu dietetyków, którzy brali udział w ich pisaniu. Dzięki temu znajdziesz tu tylko fachowe i poparte naukowo informacje.

Inny ciekawy dział jaki możesz znaleźć w zakładce Dieta dotyczy właściwego odżywiania się ze względu na wiek lub stan fizjologiczny. Przeanalizowane tam zostały zmiany jakie zachodzą w organizmie na poszczególnych etapach życia pod kątem problemów zdrowotnych i żywieniowych. W dziale tym możesz się dowiedzieć jak złagodzić lub opóźnić te niekorzystne zmiany poprzez odpowiednią dietę. Opisaliśmy również sposób żywienia zalecany dla dzieci i młodzieży ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze w wieku rozwojowym. Jeżeli jesteś zainteresowany tym działem kliknij w link Dieta za względu na wiek/stan fizjologiczny.

Na koniec, ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy opisać główne zasady, wady i zalety popularnych obecnie diet alternatywnych, lansowanych w mediach i prasie. Jeżeli chcesz nie tylko zaznajomić się z głównymi założeniami tych diet, ale również poznać opinie wykwalifikowanych dietetyków na ich temat kliknij w dział Popularne diety.

Jeżeli jesteś zainteresowany fachowym poradnictwem dietetycznym i chciał byś otrzymać wytyczony przez dietetyka, indywidualny plan żywieniowy, dostosowany do Twojego aktualnego stanu zdrowia, jak również kondycji fizycznej i trybu życia zapraszamy do zapoznania się z działem oferta.

Do góry