Kalkulator dni płodnych to narzędzie dzięki któremu: dowiesz się kiedy wypada Twoja kolejna miesiączka, dzień owulacji, dni płodne

KALKULATOR DNI PŁODNYCH

Kiedy rozpoczeła się Twoja ostatnia miesiączka?

Jaka jest długość Twojego cyklu?


Dzięki kalkulatorowi dni płodnych dowiesz się:
– kiedy rozpocznie się Twoja następna miesiączka
– w jakie dni wypada Twoja owulacja
– jaki termin jest najlepszy aby starać się o dziecko, czyli dni w których szansa na zapłodnienie jest największa. 

Dzień owulacji (jajeczkowania) wypada na 14 dni przed kolejną miesiączką. Największa szansa na poczęcie, to doba przed i dzień owulacji. Do dni płodnych zaliczamy również 2, 3 i 4 dzień przed owulacją.

Ważne: plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do tygodnia, dlatego jeżeli dojdzie do zbliżenia tydzień przed owulacją, również istnieje szansa na ciążę.

Kiedy zrobić test ciążowy?
Wczesną ciążę można wykryć za pomocą testu ciążowego. Jest on łatwo dostępny i prosty w wykonaniu. Test wykrywa w moczu obecność hormonu, jakim jest gonadotropina kosmówkowa beta-hCG. Zaczyna on być produkowany między 7 a 10 dniem po zapłodnieniu, a jego ilość rośnie szybko przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży. Warto więc z wykonaniem testu poczekać minimum tydzień po ostatnim stosunku. 

Od czego zależy płodność kobiety?


Płodność kobiety zależy od wielu czynników i jak większość zagadnień z obszaru zdrowia, duży wpływ ma tutaj również czynnik genetyczny. Poniżej wymieniłam czynniki, które mają największy wpływ na płodność kobiecą

 1. Wiek


  Niestety płodność kobieca jest mocniej ograniczona wiekiem w porównaniu do płci męskiej. Jej szczyt przypada na czas między 20-tym, a 25-rokiem życia. Po trzydziestym roku życia płodność kobiety zaczyna stopniowo spadać. Po 35-roku życia następuje zazwyczaj gwałtowny spadek szans na posiadanie potomstwa.Związane jest to z obniżaniem ilości „rezerwowych” komórek jajowych, ich starzeniem się oraz zwiększoną ilością cykli bezowulacyjnych. 

 2. Palenie papierosów

  Przewlekłe narażenie na dym tytoniowy (w tym również bierne), uważa się obecnie za jeden z głównych czynników negatywnie wpływających na płodność. Wg. wielu dobrze udokumentowanych badań nikotyna i toksyczne składniki dymu tytoniowego (m.in. węglowodory aromatyczne) zaburzają u kobiet proces owulacji, a także powodują zmniejszenie liczby oraz pogorszenie jakości pęcherzyków jajnikowych. Uważa się, że długotrwałe palenie tytoniu przyspiesza pojawienie się menopauzy nawet o kilka lat. 

 3. Masa ciała


  Powszechny był niegdyś pogląd, że problem z zajściem w ciążę mają przede wszystkim kobiety z niedowagą. W świetle współczesnych badań i obserwacji uważa się, że równie negatywną rolę odgrywa również nadmierna masa ciała u kobiet. Jest to to spowodowane związkiem między nadmierną masą ciała u kobiet i występowaniem zaburzeń hormonalnych, w tym nadmiarem androgenów. 
 4. Dieta

  To co jemy na co dzień ma wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia, kondycję psycho-fizyczną i wagę, ale również na jakoś pęcherzyków jajnikowych. Żywność bogata w antyoksydanty, czyli kolorowe owoce i warzywa wpływają na zmniejszanie szkód wyrządzonych przez wolne rodniki. Dodatkowo składnikami które mają szczególnie istotne znaczenie w kontekście płodności kobiet są: witamina C, witamina E oraz kwas foliowy i żelazo. Poza dużą ilością kolorowych warzyw i owoców w diecie, w menu przyszłej mamy nie powinno więc zabraknąć ziaren słonecznika, oliwy z oliwek, orzechów, pestek oraz warzyw strączkowych i mięsa czerwonego (1-2 razy w tygodniu).  
  Nieregularne posiłki, nadmiar spożywanej kawy, napojów energetyzujących i zwiększone ilości alkoholu wykazują negatywne działanie na płodność kobiety. Innymi czynnikami dietetycznymi obniżającymi szansę na zapłodnienie zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest nadmiar cukru w diecie oraz utwardzone tłuszcze roślinne tzw. tłuszcze trans, obecne głównie w kupnych słodyczach. Negatywny wpływ na płodność będzie mieć też zarówno nadmiar jak i niedobór kalorii w diecie. 

 5. Przewlekłe choroby narządów rodnych/zaburzenia hormonalne


  Choroby takie jak: endometrioza, zespół policystycznych jajników, czy hiperprolaktynemia mogą obniżać szanse na zapłodnienie. 

 6. Aktywność fizyczna

  Mówiąc o płodności nie można pominąć aktywności fizycznej jako istotnego czynnika wpływającego zarówno na zdolności rozrodcze kobiet jak i mężczyzn. Racjonalny, umiarkowany wysiłek pozwala nie tylko zachować dobrą kondycję, zdrową masę ciała, ale również pozwala rozładować stres co ma bardzo duże znaczenie pod kątem niwelowania nadmiaru wolnych rodników w organizmie. Siedzący tryb życia działa niekorzystnie zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, przy czym w przypadku Panów jest to szczególnie niekorzystne, ze względu na to, że podczas długotrwałego siedzenia wzrasta temperatura moszny, co z kolei powoduje przegrzanie jąder.