KALKULATOR BMI

Waga*

masa ciała (kg)

Wzrost*

wzrost (cm)Kalkulator BMI (Body Mass Index)

czyli indeks masy ciała, to narzędzie, dzięki któremu możesz samodzielnie sprawdzić, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa. Wskaźnik ten należy stosować tylko dla osób dorosłych, nie należy wykorzystywać go dla dzieci i młodzieży poniżej 18-roku życia (dla dzieci bardziej odpowiednie są siatki centylowe).

Dokładność wyniku

Należy pamiętać  że wskaźnik BMI to narzędzie które orientacyjnie pozwala ocenić prawidłową masę ciała. Dużo dokładniejszą metodą weryfikacji prawidłowości w zakresie masy ciała jest pomiar zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej który można wykonać przy pomocy analizatora składu ciała. Pomocny może też okazać się pomiar obwodów oraz zastosowanie wskaźnika idealnej masy ciała.

Ciekawostka

Kalkulator BMI, czyli indeks masy ciała, został opracowany prawie 200 lat temu przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Do powszechnego użytku wszedł w latach 70-tych XX wieku. Obecnie posługują się nim liczne organizacje i ośrodki zajmujące się zdrowiem.

Żeby skorzystać z kalkulatora BMI, wystarczy wpisać dwie dane: masę ciała (w kilogramach) i wzrost (w centymetrach), i kliknąć “sprawdź”. Z tego samego kalkulatora mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Uwaga!

W przypadku mężczyzn wskaźniki BMI powyżej 25 nie zawsze wiążą się z potrzebą redukcji. Jest to związane z wyższą zawartością tkanki mięśniowej w porównaniu do kobiet. Jeżeli więc jesteś mężczyzną i regularnie ćwiczysz lepszym wskaźnikiem będzie zawartość tkanki tłuszczowej. Badanie takie możesz zrobić korzystając z analizatora masy ciała.